Tirana Observer: “Frika nga dekonspirimi, FNSH merr në dorë operacion antikanabis, në pranga kreu i Njësisë Pult” plus 9 more

Tirana Observer: “Frika nga dekonspirimi, FNSH merr në dorë operacion antikanabis, në pranga kreu i Njësisë Pult” plus 9 more


Frika nga dekonspirimi, FNSH merr në dorë operacion antikanabis, në pranga kreu i Njësisë Pult

Posted: 29 Aug 2016 10:46 AM PDT

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë dhe Shërbimit të Çështjeve dhe Kontrollit të Brendshëm kane nisur që prej mëngjesit të sotëm një operacion për kontrollin e territorit dhe asgjësimin e rrënjëve të lëndëve narkotike të mbjella në zonën e Dukagjinit.

Burime pranë policisë, bëjnë me dije se operacioni po vijon pa përfshirjen e policisë lokale, pasi ekziston frika e dekonspirimit nga ana e ndonjë efektivi që mund të ketë lidhje me kultivuesit.

Të njëjtat burime thonë se, nga nisja e këtij operacioni ka rënë në pranga kreu i Njësisë Administrative Pult, Tom Marku.

Aksioni dy ditorë i policisë vijon me intensitet, ndërkohë që në të marrin pjesë 80 forca të FNSH-së dhe SHÇKB-së.

Arian Ҫani në kërkim të ‘Sofisë’ së re

Posted: 29 Aug 2016 10:38 AM PDT

cani-780x439 Sezoni i ri televiziv do të ketë edhe një Sofi të re për Zonën e lirë. 19-vjeçarja nga Gjirokastra, Andonia Dobi, nuk do të rikthehet si asistente e moderatorit të njohur, siç ishte menduar.

Pasi qëndroi në krah të Arian Ҫanit për disa javë, ajo u largua drejt Italisë për të marrë pjesë në një projekt të ri modelingu, për të cilin kishte nënshkruar edhe një kontratë.

Pak pas largimit të saj, edhe vetë moderatori tha në emision se Andonia do të kthehej sërish në shtator si asistente e tij në emision,.

Për këtë arsye, javët e fundit të sezonit, në krah të Ҫanit ishte balerina e TV Klan, Albana Dapi, e cila po ashtu tha se, ky pozicion ishte i përkohshëm për të.

Por kush do të jetë Sofia e re në shtator? Në një prononcim ekskluziv për Revistën Class, Andonia thotë se ajo nuk do të jetë më asistente e Ҫanit.

Tani ajo po merret me një projekt të ri, ndaj edhe e ka të vështirë t'i bëjë të dyja angazhimet njëherësh: "Nuk do të jem pjesë e Zonës së lirë në sezonin që fillon në vjeshtë, sepse momentalisht dhe në vazhdim do jem e angazhuar në një projekt që nuk më lejon të marr pjesë në të dyja angazhimet", ka deklaruar Andonia.

Nëse balerina e TV Klan do të vazhdojë të jetë asistente zëvendësuese edhe për një sezon, kjo ende nuk dihet, por ndoshta edhe për Albanën kjo do të jetë e vështirë për shkak se së shpejti fillon edhe "DWM 3" dhe ajo është e angazhuar me trupën e baletit.

 

Si u zhduk skulptura e heroit kombëtar Myslym Keta nga diktatura

Posted: 29 Aug 2016 10:33 AM PDT

Nga Drini Pilkati

Sapo kisha bërë një shkrim përkujtimor në gazetën "Tirana Observer", mbi 50-vjetorin e vrasjes së dajës tim të paharruar, Heroit Kombëtar Myslym Keta. Siç është e zakonshme, çdo artikull diltë edhe online, por me që kryeredaktorin e kësaj gazetë, zotin Altin Sinanin e kam mik, këtë shkrim ai ma hodhi menjëherë në faqen time në Facebook. Nga miqtë e shumtë që kam, mora shume mesazhe ngushëllimi dhe falenderimi, për kujtimin e përvjetorit të këtij heroi popullor të Tiranës dhe mbarë Shqipërisë. Me mesazhet e tyre, ata më sillnin edhe kujtimet e prindërve të tyre, që kishin luftuar dhe punuar së bashku me Lymin, duke më konfirmuar dhe dyshimet e tyre të hershme mbi humbjen e tij. Midis tyre ishte edhe Burhan Tabaku, një profesor matematike, me të cilin kishim punuar se bashku për shumë vite në rrethin e vështirë të Pukës. Bashkë me mesazhin e ngushëllimit dhe falënderimit për ketë shkrim përkujtimor, ai me dërgon edhe foton e një skulpture madhështore që ishte pikërisht ajo e dajës tim, Myslym Ketës, të cilën vëllai i tij, Besimi, e kishte realizuar që në vitin 1968.

Nuk kisha pasur asnjë informacion për këtë skulpturë dhe për ketë u gëzova pa masë, por së bashku me gëzimin, ishte e zakonshme që sytë e mi të fillonin edhe të lotonin.

Në mendjen time filluan të vinin kujtimet e asaj ditë (25 shkurt 1966), kur në shtëpinë time atë mëngjes erdhi gjeneral Abaz Fejzo, Komandant i Repartit të Tankeve, i cili pasi më përqafoi, më mori me vete poshtë pallatit. Familjet tona banonin në rrugën e Durrësit, pikërisht në pallatin e Merlikës. Abazi ishte me trup pak të shkurtër, por atë e plotësonte fare mire me energjinë e një ushtaraku. Poshtë priste një gaz i ri ushtarak, tip 69 dhe brenda në sediljen e dytë ishte ulur djali i vogël i dajës, Ceni. Unë isha akoma me lot në sy, pasi kisha humbur jo vetëm dajën, por edhe idhullin tim personal, ndërsa Cenin e pashë pak të tulatur. Dukej se nuk dinte gjë seç kishte ndodhur, nënkuptohet që nuk kishte mbushur ende 8 vjeç dhe reagimet e tij do të ishin të tilla. Ndërsa unë isha gati 12 vjeç, prandaj i dhashë forca vetes për tu përmbajtur. Fshiva menjëherë lotët dhe i vura dorën Cenit në qafë, si për ti dhënë kurajo, por me nënqeshjen e tij të zakonshme, ishte ai që dha kurajo mua. Si për çudi lotët e mi mbaruan, sikur të ishin mbyllur me ndonjë rubinetë dhe mbaj mend vetëm që nuk dija çfarë ti thoja. Shoferi filloj të na merrte me të mirë dhe na bëri disa xhiro nëpër Tiranë, pastaj na kthehu në shtëpitë tona. Me vonë mora vesh se kjo ishte koha kur në sheshin Skënderbej po bëhej ceremonia madhështore e varrimit të dajës. Kjo ishte arsyeja që unë nuk mora pjesë në varrimin e tij , por me pas nga njerëzit që kishin ardhur për ngushëllim, mora vesh se populli i Tiranës, qytetarë, fshatarë dhe malësorë nga e gjithë Shqipëria i kishin bërë dajës një varrim me të vërtetë madhështor dhe spontan.

Screenshot_6

Myslym Keta ishte për ta "Tribuni i Vegjëlisë" pasi këto fjalë të arta të Nolit tingëllonin shume bukur edhe për këtë hero mbarëkombëtar. Diktatori Enver Hoxha nuk kishte dashur që homazhet të bëheshin në sallën e Kuvendit Popullor, siç i takonte atij, por me urdhrin e Abdyl Këllezit, që në atë kohe ishte Kryetar i Komitetit Ekzekutiv të Tiranës, homazhet u benë në sallën e madhe të saj. Edhe babai im ishte zëvendëskryetar i parë , prandaj i takonte atij dy herë të organizonte homazhet dhe varrimin, e para si kunati i tij dhe e dyta si bashkëtitullar i këtij institucioni. Trupin e Myslymit të pajetë e vendosen tek varrezat e Shtish Tufinës që kishte pak kohë që ishin inauguruar, në parcelën e parë buzë rrugës, ku më pas u bë edhe parcela e familjes Keta. Kjo pasi diktatori nuk kishte pranuar që Lymi të varrosej tek Varrezat e Dëshmorëve, me justifikimin se nuk kishte rënë në Luftë. Ky justifikim ishte shume qesharak, pasi Myslym Keta ishte konsideruar simbol i trimërisë shqiptare. Për pasojë të kesaj konsideratë në muajin prill të vitit 1947, ai ishte propozuar nga rinia antifashistë ballkanike, në kongresin e saj në Beograd, për titullin me të lartë që ekzistonte, atë të Heroit Kombëtar. Për nga kontributi ata kishin zgjedhur dy të rinj një nga Shqipëria dhe një nga Polonia dhe të dy se bashku vetë Tito i kishte ftuar në tribunën e këtij evenimenti. Dashje pa dashje, këtë në atë kohe nuk mund ta kundërshtonte Enver Hoxha dhe për pasojë ky propozim u bë realitet tre muaj më vonë. Kështu në 7 Korrik, në moshën 22-vjeçare, Myslym Keta u shpall nga Kuvendi Popullor i Shqipërisë si i pari "Hero Kombëtar" për së gjalli.

Myslym Keta në ditën e dekorimit

"Isha ndarë me dajën tre ditë para se ai të humbte jetën, e cila ishte dhe humbja me tragjike dhe e mistershme për familjen tonë. E kisha bërë zakon që mbasi të dilja nga shkolla tetëvjeçare Avni Rustemi, të kaloja njëherë me ndonjë shok nga Shtëpia Qendrore e Ushtrisë Popullore (ish-Lidhja e Shkrimtarëve) për të takuar dajën. E dija që rrinte shpesh aty me shokët e tij, prandaj kisha qejf që të mburresha pak me të edhe para shokëve të mi. Ishte gati fundi i pranverës dhe ishte e pazakonshme që pikërisht atë fund shkurti të bënte një kohë e bukur me diell, por ishte pikërisht fati im që atë ditë me takon të shoh dajën për herë të fundit. Ishte në mes të shokëve, para derës së Shtëpisë Qendrore të Ushtrisë dhe unë e dallova menjëherë që nga Kinema Republika, pasi ishte një kokë më i gjatë se shokët e tij. Trupi i tij i gjatë, hijeshontë nga kostumi i oficerit tankist, me xhaketën e gjatë jeshile të errët dhe pantallonat e çelura, i rrinte aq bukur në trup, sikur të ishte prodhuar apostafat për të. Në gjoks i ndriçonte një stemë në formë ylli me pesë cepa dhe sipër tij një shirit kuq e zi, e cila ishte stema e "Heroit Kombëtar".

"Daja!", – i them shokut dhe vrapoj për ta takuar dhe pas meje vrapon edhe shoku im. Sapo afrohem i thërras: "O daj!"

Kuptova që edhe ai më kishte parë, pasi diçka po u thoshte shokëve për mua dhe ata njëherësh e kthejnë kokën nga unë duke qeshur.

Pa nguruar, ai mu afrua duke me fërkuar kokën dhe duke qeshur më tha: "Çfar bon ti ktu mer daj, shko në shpi me honger drekë se osht bo vonë, kur të kthehet daja nga shërbimi do ta sjell stemën që m'ke kërku".

Me thënë të drejtën, kisha kohë që e kisha bërë bozë me të, pasi sa herë që e takoja ia kërkoja atë stemë, por ai nuk mërzitej kurrë. Vonë pas vrasjes mora vesh se ajo ishte medalja e "Heroit Kombëtar"e cila për mua ishte bere një peng i vërtetë.

Foto e statujës së dajës, të cilën Burhani ma kishte dërguar në Facebook, ishte peshqeshi më i bukur dhe i shtrenjtë që ai mund të më kishte bërë. Ishte shume e çuditshme, që tamam në momentin që unë po e rikujtoja atë në librin tim, dajë Lymi m'u shfaq përsëri para meje i gjallë edhe mbas 50 vjetësh, por kësaj radhe si një kolos i vërtetë. Kjo për mua përbënte tashmë edhe një episod të ri dhe shumë të rëndësishëm, pasi do të më mbylltë edhe më bukur librin tim.

Statuja e

Statuja e "Heroit Kombëtar" Myslym Keta nga skulptori Besim Tabaku

Isha në shtëpinë time në Itali dhe nuk po me zinte vendi deri sa të kthehesha në Tiranë. Isha në përfundim të librit, të cilin ia kisha dedikuar pikërisht dajës dhe babait tim dhe në të përmblidhja kujtimet e shokëve të tyre më të afërt dhe ato me sekretet, të cilat në periudhën e diktaturës nuk ishin thënë dhe shkruar asnjëherë. Me këtë mendim të ngulitur në mendje, pas pak kohe arrita në Tiranë. Duhej të takoja patjetër Burhanin dhe vëllain e tij, Besimin, pasi doja të dija gjithçka për skulpturën dhe fatin e saj. Burhani me kishte thënë se, bashkë me Besimin po mundoheshin të mblidhnin të gjitha veprat artistike të tij, midis tyre edhe skulpturën e heroit Myslym Keta. Për këtë vepër Besimi ishte mërzitur pa masë, pasi nuk e shihte prej shumë kohësh dhe kishte pasur gjithnjë dyshime që vepra e tij më e bukur, ishte zhdukur pa lenë gjurme nga diktatura komuniste.

Menjëherë të nesërmen mora në telefon Burhanin dhe pas dy ditësh u takuam të tre se bashku tek bari i Kompleksit Sportiv "Ali Demi".

Mu duk shumë e çuditshme, që paralel me vrasjen e dajës edhe statuja e tij pas dy vitesh të kishte të njëjtin fat. Ishin dy mistere dhe midis tyre të parin pas shumë lodhjesh sot kam arritur ta zbardh, por ky i dyti më çorientoi fare. Kjo tregonte se sa poshtë kishte rënë diktatura komuniste dhe Enver Hoxha, i cili nuk ishte ngopur me eleminimin e tij, por kishte realizuar edhe planet për asgjësimin pa gjurmë të statujës se tij.

Besimi ishte një burrë shumë i mençur, i qetë, tamam një historian i vërtetë, pasi kishte punuar shume kohe edhe në Institutin e Monumenteve të Kulturës. Ai më tregonte me shumë interes, gjithçka që unë kërkoja të dija për historinë e skulpturës, duke më shpjeguar me durim edhe detajin më të vogël. U desh edhe një ditë tjetër për të plotësuar historinë e humbjes së kësaj skulpture nga diktatura komunistë.

Siç filloj të më tregonte Besim Tabaku:

"Në vitet 1958–62 mbarova Liceun Artistik dhe në vijim u paraqita në konkursin që organizohej për vazhdimin e studimeve të larta, atë të Arteve Figurative në Tiranë. Konkurrimin e mbarova me sukses dhe për ketë arsye, në vitin 1963 filloj studimet në vitin e pare të këtij instituti. Atëherë praktikë ne bënim në shkollën Mihal Grameno, në fund të rrugës me të njëjtin emër. Në këtë rruge banonte edhe heroi Myslym Keta, të cilin e njihja nga afër, pasi ishte shokë fëmijërie me daj Liun (Ali Kubatin) që ishte çun i xhajës i nonës time. Që në rinin e hershme, ata shoqëroheshin shumë shpesh bashkë, pasi Liu asokohe banonte në krahun tjetër të lumit të Lanës, (pas gjimnazit Ismail Qemali), e cila ndodhej rreth 300 metra në vijë ajrore nga shtëpia e nondajes së Lymit, ku ai kalonte pjesën më të madhe të kohës së tij. Edhe gjatë Luftës u kishte takuar të luftonin përsëri bashkë, fillimisht në Batalionin e Dajtit, brigadën 3 të sulmuese dhe kompaninë e I-rë të saj, ku Lymi ishte komandant dhe Liu, komisar.

Myslym Keta dhe Ali Kubati (Foto. M. Bali)

Myslym Keta dhe Ali Kubati (Foto. M. Bali)

Këtë shoqëri ata e kanë ruajtur me rigorozitet edhe pas luftës dhe shtëpia e Liut ishte shtëpia e dytë për Lymin. Siç me tregonte baba, Lymi ishte i përditshëm në shtëpinë tonë dhe ishte bërë beniamini i të gjithëve, pasi në atë kohë ne jetonim të gjithë së bashku.

Kishte shumë raste që kur shkoja atëherë për në shkollë, të ndërrohesha shpesh rrugës me Lymin, kur ai çdo mëngjes nisej për në ministri. Më kishte magjepsur gjithmonë pamja e hijshme e këtij burri të gjatë, tamam një gjigant i vërtetë, i barabartë me famën e tij që kishte krijuar në Shqipëri dhe Ballkan. Daj Liu na kishte treguar për trimëritë e shumta dhe se e kishin dekoruar me titullin e lartë të "Heroit Kombëtare". Megjithatë daj Liu më thoshte se ai ishte tepër i thjeshtë dhe modest me të gjithë dhe këtë e kisha provuar vetë kur kalonte në rrugën Mihal Grameno, pasi përshëndetej me të gjithë, pa dallim edhe me jevgjit e Tabakhones.

Rreth vitit 1965, e kam parë për here të fundit Lymin në ekspozitën e arteve figurative që ishte organizuar tek Pallati i Princeshave (sot godina e përndjekurve politikë). Aty ishte ekspozuar një bust i Heroit të Popullit Kajo Karafili dhe shumë punime të tjera me temë nga Lufta. Ishte aty që e pashë për herë të fundit Lymin, i cili po shihte me vëmendje skulpturën e Kajos dhe i pakënaqur po tundte kokën, duke i thënë shokëve të tij, se skulptura nuk i ngjante atij. Por ishte edhe momenti i pare që e pashë me vëmendje edhe nga afër dhe në veçanti tiparet e tij burrërore, të cilat mu ngulitën thellë në mendje. Në vitin 1967 mbarova Institutin e Arteve Figurative dhe fillova të bëja punët e para, por afirmimi në ketë fushë ishte shumë i vështirë, pasi në Tiranë kishte shumë skulptorë me famë, midis tyre Odhise Paskali, Hektor Dule, Kristaq Rama, Shaban Haderi dhe shumë të tjerë. Kisha pasur edhe fatin e madh të mbaroja një punë të Shaban Haderit (Heronjtë e Vigut) i cili në atë kohë ishte i sëmurë dhe pati shumë besim tek unë, që mund t'ia mbaroja me sukses.

Në vitin 1969, ishte ekspozita e parë që unë do të merrja pjesë dhe për këtë vajta në lidhjen e shkrimtarëve, për tu konsultuar për projektin e skulpturës që unë do të prezantoja aty. Ishte 25-vjetori i çlirimit dhe punimet duhet të ishin kryesisht nga lufta nacional–çlirimtare. Atje takova Foto Stamon, ish-sekretar i Lidhjes së Arteve Figurative. Pasi u konsultova me të për punën e ardhshme, ishte ai që më tha: "O Besim pse nuk bën heroin Myslym Keta, pasi e ke pasur edhe tirancin tënd dhe kam besim se ti do ta qash".

Fjala e tij më ngrohu aq shumë, sa që sa hap e mbyll sytë, i dhashë menjëherë atij një përgjigje pozitive, duke i shtuar se:

"Lymi ka qenë shoku me i ngushtë i daj Liut (Ali Kubatit) dhe gjithë familjes tonë. I shpjegova atij se e njihja fare mirë çdo detaj të fizionomisë së tij, pasi e kam parë gati çdo ditë kur shkoja në vitin e pare të Institutit të Arteve figurative, pasi banonte pikërisht në atë rruge".

Fjala e ime i bëri atij shumë përshtypje dhe pasi më rrahu shpatullat, Foto më tha: "Me këto që më the o Besim, kemi bindjen se ti do ta qash me të vërtetë statujën e Myslym Ketës, hajde suksese dhe më dha dorën për t'u ndarë".

Sapo u largova, mendja me shkoi menjëherë tek viti 1965, kur e pashë herën e fundit shumë nga afër Myslym Ketën të gjallë, tek shihte portretin e ekspozuar të Kajo Karafilit. Kishte qenë i pakënaqur nga ngjashmëria me fytyrën që ai mbante mend. Kishte pasur të drejtë, pasi e kishte shok në njësitet guerrile, por kjo gjë nuk do të ngjante me mua, pasi unë e kisha akoma të gjallë në sytë e mia. Kisha qenë i frymëzuar për të bërë statujën e Myslym Ketës që në gjallëri, por nuk e pata mundësinë, ndërsa tani mbas vdekjes kisha bindjen e plotë se nuk me mungonte asgjë për ta realizuar ekzaktësisht. Për tu siguruar më shumë, u paraqita tek familja e tij, ku u takova me gruan. I thashë se jam nipi i Li Kubatit dhe ajo më vuri në dispozicion edhe shume foto të tij. Zgjodha midis tyre, ato foto që me interesonin, në këndvështrimin tim si skulptor. Vendosa ta bëj Lymin ushtarak, pasi ishte edhe 25-vjetori i krijimit të ushtrisë nacional-çlirimtare dhe shtabit të saj në konferencën e Labinotit.

Myslymi ishte tankist dhe duhet të realizoja një statuje të lartë dhe veshjen e posaçme, prandaj i mora edhe një xhup Edip Ohrit, komandantit të aviacionit , që ishte dhëndër i daj Liut. Xhupat e tyre ishin njëlloj me ato të tankistëve. Nuk kisha studio ku ta punoja, por ketë ma zgjodhi skulptori Shaban Haderi, i cili më vuri në dispozicion studion e tij. Mbarova modelimin, e derdha në allçi dhe si imitacion i dhashë ngjyrën e bronzit si dorën e fundit.

Besimi me statujën Myslym Ketës të përfunduar

Besimi me statujën Myslym Ketës të përfunduar

 

Të nesërmen në mëngjes e çova atë në sallën e Pallatit të Kulturës, në katin e parë, ku pas dy ditësh do të hapej ekspozita. Rreth skulpturës se Lymit kalonin shpesh punëtorët e ndriçimeve dhe unë i shihja që silleshin me kureshtje rreth saj, pasi isha duke e pastruar. Nuk ua merrte mendja që e kisha realizuar unë, pasi isha shumë i ri, por vetëm dëgjova fjalët që qarkullonin midis tyre: "Ky skulptori e paska qa Lymin, paska dalë më bukur se Enveri".

Fjalët e punëtorëve të mirëmbajtjes ishin ato të popullit të thjeshtë, pasi Lymi për ta përfaqësonte tamam njeriun me popullor dhe ndjenja që u krijonte tyre ishte tjetër nga Enveri. Ishte e natyrshme që komplimentet e tyre ma bënë shumë qejfin, por e lashë me aq, pasi nuk doja që ta dinin se e kisha realizuar unë.

Në kolonën tjetër të ekspozitës, përkrah saj, ishte vendosur skulptura e Enver Hoxhës, të cilën e kishte realizuar shume bukur edhe Odhise Paskali. Ishte i veshur me uniformen partizane, që kishte pasur në konferencën e Labinotit. Pas pak erdhi komisioni i vlerësimit artistik, me kryetar Kristaq Ramën, i cili ishte në atë kohë autoriteti me i lartë shtetëror në këtë fushë. Vetë Kristaqi më thotë se:

"E paske qarë me të vërtetë Lymin dhe kjo është një vepër për medalje".

Më pas komisioni u largua duke me bërë komplimentat e tyre.

Përveç komisionit artistik, punimet tona në ekspozita duhet të vlerësoheshin nga një komision tjetër, por kësaj radhe, politik. Zakonisht këtë e bëntë një udhëheqës i lartë i shtetit dhe në rastin tonë Beqir Balluku, i cili atë kohe ishte Ministër i Mbrojtjes dhe anëtar i Byrosë Politike .

Atë paradite dola nga salla shumë i kënaqur dhe i bindur nga vlerësimet e njerëzve me kompetent në këtë fushë. Ishte puna ime e parë zyrtare, e cilado të kishte aprovimin e gjerë të publikut dhe udhëheqësve të lartë. Mbasdite vonë shkoi të takoj Foton, i cili deshi nuk deshi me gjysëm zëri më tregoi të vërtetën:

"Ka ngelur një mundësi e vetme për të marrë pjesë në këtë ekspozitë, vetëm pasi ta presësh statujën e Lymit në Torst (Bust), por ti bëj si të duash".

Statujat e Enverit dhe Myslymit, ishin gati njëlloj të larta, rreth 2. 20 cm dhe siç me tregoi Foto, pasi i kishte parë nga afer, Beqiri ishte shprehur se: "Të dy statujat janë realizuar bukur, por komandanti i luftës ka qenë vetëm një, Enver Hoxha dhe ne nuk duam që populli të ngatërrohet për këtë. Prandaj statuja e Lymit duhet të pritet si bust, që të mund të ekspozohet këtu."

Kaq kishte thënë dhe kishte dalë nga salla pak si i skuqur nga fytyra.

Edhe Kristaqi i kishte thënë Fotos se: "Ishte hera e parë që një vepër kaq e realizuar dhe e pëlqyer nga komisioni, mund të mos prezantohej në ketë ekspozitë".

E kuptova që Foto ishte i imponuar për këtë propozim, pasi nuk është e mundur që një skulptor kaq i njohur ta bëjë një gjë të tillë. Megjithatë nuk munda ti them me asgjë, sepse fjalët më ngelën në grykë. U skuqa i tëri dhe ndjeva që nga sytë me dolën vetëm lotë. Gjithçka filloj të më rrotullohej përreth, vetëm se mbaj mend që dola i hutuar nga salla e ekspozicionit dhe shkova direkt në shtëpi.

Atë mbrëmje ketë ngjarje ja tregova gjithë familjes, e cila bëri çmos që unë të qetësohesha. Të nesërmen që në mëngjes baba më tha se kishte shkuar të bisedonte me Daj Liun për këtë dhe se ai i kishte thënë se: "Burrat nuk shkojnë në këtë ekspozitë" . Dhe unë të njëjtën gje bera.

Pasi mbaroi ekspozita takova shokët e kursit, ishin ata që me konfirmuan se në krah të statujës se Enver Hoxhës nuk ishte më statuja e Myslym Ketës dhe kjo nuk më habiti. Në vend të saj ishte vendosur një statuje njëlloj e lartë e një piloti anonim, të cilën e kishtë realizuar shumë bukur skulptori Andrea Mano. Ata më dhanë edhe foton e mëposhtme nga ekspozita, të cilin e kishin hequr nga stenda që ishte afishuar në institutin e artëve".

Ditën e Ekspozitës në sallën e pallatit të kulturës kishte ardhur vetë Enver Hoxha, së bashku me udhëheqësit e tjerë të lartë, si Mehmet Shehu, Beqir Balluku dhe Kadri Hazbiu. Kishin ndalur më shumë tek statuja e pilotit anonim, si për modesti dhe për të treguar që i pëlqente më shumë, siç shihet edhe në foto. Më pas ata i ishin afruar statujës së Enver Hoxhës që kishte realizuar shumë bukur Odhise Paskali, i cili prej saj mori edhe çmimin e Republikës.

Vizita e Enver Hoxhës në ekspozitë

Vizita e Enver Hoxhës në ekspozitë

Siç i kishin treguar shokët, Enveri e kishte kontrolluar me shumë rreptësi skulpturën e vet dhe se fundi kishte ngelur i kënaqur. Por me i kënaquri në këtë revistë qeveritare kishte qenë Beqir Balluku, i cili kishte pasur aftësinë që të largonte me kohë statujën e Myslym Ketës nga ekspozita. Me këtë veprim, kishte evituar dëshpërimin e Enver Hoxhës, pasi statuja e Myslym Ketës tashmë për atë nuk kishte më asnjë rëndësi, pasi ishte i vdekur, madje ishte tradhtuar pikërisht prej tyre që dy vjet më parë. Tashmë Beqiri flinte i qetë dhe i bindur, pasi përfundimisht sipas tij, populli nuk do të kishte më as më të voglin dyshim, se udhëheqësi i vetëm i luftës nacional-çlirimtare kishte qenë vetëm Enver Hoxha.

Kjo ishte gjeja me qesharake që kam parë dhe dëgjuar deri sot dhe nuk mund të ishte ndonjë argument për të eliminuar veprën artistike të Besimit. Madje, kjo shtonte edhe me shumë dyshimet për eleminimin misterioz të Lymit.

Me gjithë mundin, djersen dhe talentin e këtij artisti të ri, vepra e tij e pare nuk kishte hyre në diskutimin e shtypit të kohës edhe pse ajo ishte konsideruar më e realizuara nga komisioni i vlerësimit artistik. Ky inskenim i shëmtuar nuk mund ti humbte rëndësinë dhe popullaritetin një heroi popullor, por ishte vetëm dëmi më i madh që mund ti bëhet një krijuesi të ri. Në një ekspozitë kaq të rëndësishme, vepra e tij nuk e kishte fituar qytetarinë e Tiranës.

Siç vazhdon të më tregojë Besimi:

"Të pasnesërmen e asaj ditë shkoj në Institutin e arteve figurative, ku rastësisht në sallon ndërrohem me Kristaq Ramën, i cili ato kohe jepte edhe leksione.

Sapo u afruam ballë për ballë, ai me mori mënjanë, duke me thënë se me zë të ulët se: "Qenke djalë me karakter".

Mu dukën shume të guximshme dhe të çuditshme këto fjale, të cilat me dhanë më shumë kurajo, pasi Kristaqi përveç një artisti tepër të njohur, në atë kohë ishte autoriteti me i lartë shtetëror në ketë fushë, por edhe nënkryetar i Kuvendit Popullor.

Fjalët e tij me dhanë aq kurajo saqë fillova ta pyes atë se: "Ku ndodhet tani statuja e Myslym Ketës dhe çfarë do të behet me të".

Por ai duke qeshur m'u përgjigj se: "Mos ki merak se është njëlloj siç e ke lënë, por je me fat, se puna jote nuk shkoi kot, pasi ia kemi shitur shtrenjtë Ministrisë së Mbrojtjes, e cila e ka blerë për ta vendosur tek reparti i Tankeve në Zall-Herr".

Fjalët e fundit të Kristaqit ma ngrohën shumë zemrën, pasi më liruan nga një ankth kaq i madh.

Siç e kuptova mbas gjithë ketyre veprimeve të shëmtuara për shokun e tij të luftës, koshienca e kishte thirrur Beqirin, për të justifikuar fajin e bërë më parë. Edhe kur e kishin vendosur statujën në repartin e Tankeve, si realizues i kësaj vepre, mua nuk më kishin thirrur për të marrë pjesë. E kishin vlerësuar 2500 lekë të reja, të cilat për mua ishin shumë në atë kohë, por në krahasim me djersën dhe emocionet e mia, ato nuk patën vlerën e duhur. Fakti ishte se ato para i prisha për pak kohë, për të blerë rroba dhe mu dukën sikur i bëra rrush e kumbulla. I vetmi mendim që më vinte në mendje ishte statuja e Myslym Ketës, e cila tashmë nuk ishte me e imja. Ishte mbyllur në një vend që ishte e vështirë të hyje edhe pse isha autori i saj, aq më tepër për popullin e thjeshtë" .

Siç përfundon të më tregojë Besimi: "Meqë unë e kisha mbajtur qëndrimin tim, kjo më bënte të dyshoja në jetëgjatësinë e punës time. Të njëjtin dyshim kisha edhe për ekzistencën e statujës së Myslym Ketës, aq me tepër mbas viteve 1980, kur u dënua grupi i Tiranës, ku daje Liu dhe vëllai i tij, daj Bibi (Ibrahim Kubati) ishin pjese e tij. Kisha gjithmonë dyshim për ekzistencën e statujës së Myslym Ketës, por nuk e kisha mundësinë ta vërtetoja, pasi ishte e pamundur të hyjë në këtë repart.

Kjo ishte e vërtetë, pasi statuja e Myslym Ketës ishte zhdukur pa lënë asnjë gjurmë dhe së bashku me të edhe kryevepra ime. Këtë e vërtetova,kur shkova të kontrolloj tek reparti i tankeve kohët e fundit, por ende nuk më lanë të hyjë brenda. Për këtë pyeta punëtorët që po dilnin nga Reparti, të cilën më konfirmuan dyshimin tim për statujën e Lymit, duke më thënë se nuk ishte aty dhe nuk e kishin parë asnjëherë".

Përveç një varri në Shtish Tufinë, i cili është rrethuar në mënyrë barbare nga fshatarë të pandërgjegjshëm, sot ekziston vetëm një përkujtimore për Heroin Kombëtar Myslym Ketën, të cilën vetëm populli i Pukës ia dedikoj këtij Heroi.

Screenshot_11

Edhe ketë foto ma ka dhënë Burhan Tabaku, të cilën e kishte fotografuar në Rrape të Pukës, ku humbi sipas diktaturës komuniste humbi jetën Myslym Keta. Kjo përmendore pati mundësinë ti shpëtojë barbarizmave të periudhës se "demokracisë" vetëm pse ndodhej në këtë fshat, në të cilin gjatë luftës ishte bërë beteja më e madhe me gjermanët. Disa barbarë i kishin vjedhur dhe shitur për hekur edhe zinxhirët e një tanku, të cilat ishin vendosur aty në shenjë simbolike nga shokët e tij. Lapidari rrezikonte të humbtë përfundimisht. Vetëm në sajë të një mikut tim, Mehmet Kadana, banor i këtij fshati, për mungesë fondesh lapidari është restauruar pjesërisht,sa për të mbetur akoma i gjallë. Këtë ai e kishte bërë për nder të këtij "Heroi" të madh, timin dhe djalit të tij, Hysen Keta, i cili gjatë diktaturës komunistë i kishte shpëtuar edhe të vëllanë nga burgu. Kjo është një forme mirënjohje e shoqërisë dhe popullit të Pukës edhe për mua, i cili me respektonte pa masë si nipi i Myslym Ketës edhe pse babai im Sabri Pilkati ishte i burgosur politik nga diktatura komunistr. Më kujtohet që edhe një rapsod popullor i këtij rrethi malor, i quajtur Frrok Haxhia, i kishte dedikuar edhe një këngë Myslym Ketës. Ky është një borxh moral që Mehmet Kadana, Frrok Haxhia dhe i gjithë populli i këtij qyteti më ka vënë para koshiencës time, por shpresoj gjithmonë që të kem mundësinë t'ua rikthej, së paku me shkrimet e mia përkujtimore.

Rivlerësimi i pasurisë, katër formularët dhe llogaritja e tatimit

Posted: 29 Aug 2016 10:24 AM PDT

hipotekaTë gjithë individët dhe bizneset që kanë një pasuri të patundshme mund të aplikojnë që nesër deri në 28 shkurt të vitit tjetër në zyrat e Hipotekës për rivlerësimin e pasurisë. Udhëzimi që mban firmat e Ministrit të Financave dhe Ministrit të Drejtësisë është botuar sot në Fletoren Zyrtare dhe u jep të drejtë gjithë personave që zotojnë pasuri të paluajtshme të plotësojnë pranë Hipotekës formularin e "Kërkesë për rivlerësim".

Vetëdeklarimi dhe rivlerësimi i pasurisë do të shkurtojë tatimin mbi të ardhurat në rast shitje të pasurisë nga 15 % në 2 % për individët dhe në 3 % për bizneset. Baza e tatueshme, në këtë rast, llogaritet si diferencë ndërmjet vlerës së pasqyruar në aktin e vlerësimit të pasurisë, vlerë e cila nuk mund të jetë më e vogël se çmimi minimal fiskal dhe vlerës së pasurisë sipas aktit të regjistruar ose vlerës së rivlerësuar për të cilën është paguar tatimi.

Pas procedurës administrative që ndiqet nga punonjësit e hipotekës pronari do të kryejë pagesën e tatimit nga rivlerësimi i pasurive të paluajtshme në një nga bankat e nivelit të dytë.

 

Horoskopi javor: 29 gusht–4 shtator 2016: Si do të jetë kjo javë sipas yjeve

Posted: 29 Aug 2016 10:10 AM PDT

horoskop 1

Dashi

Tre planetë optimistë janë vendosur paralel së bashku që do të ndikojë në lidhjen tuaj me një person të shenjës Virgjëresha, kështu që ju mund të ndjeni një shtytje për të bërë plane të caktuara. Me Jupiterin afër duke lëvizur te Peshorja, ju mund të dëshironi të bëni sa më shumë progres, si dhe të përfitoni në lidhje me disa avantazhe me punën dhe shëndetin tuaj. Ka edhe një mundësi që ju mund të shtyheni drejt veprimit, pasi eklipsi i diellit përkon me një ngjarje që mund të funksionojë për ju në një afat të gjatë.

horoskop 2

Demi

Po ndodhin kaq shumë gjëra në sektorin tuaj të kohës së lirë, duke filluar me mundësinë për një takim special me ngjyrime romantike. Eklipsi i diellit në këtë sektor ju sugjeron të enjten që të tregoheni të kujdesshëm në qoftë se jeni duke rënë në dashuri. Marrëdhëniet mund të marrin kthesa të pazakonta në qoftë se ato fillojnë në kohën e eklipsit diellor, kështu që është mirë të jeni të kujdesshëm. Dhe me kthesën e Merkurit, do të ishte më mirë të mos nxitoheni për t'i çuar  gjërat në nivelin tjetër.

horoskop 3

Binjakët

Shtëpia, familja dhe çështje të pasurive të patundshme, janë të rëndësishme këtë javë teksa fokusi ju nxit për të ecur përpara me çdo plan që keni bërë në mendjen tuaj. Është e mundur që ju të shtyheni të veproni sa më shpejt, pasi eklipsi diellor mund të përkojë me ngjarje që duan ritëm. Kjo mund të duket e pakëndshme në fillim por, ju shumë shpejt do të kuptoni se keni më shumë mundësi dhe liri se sa keni pasur më parë. Mërkuri kthehet reaksionar, kështu që vonesat mund të jetë e pashmangshme.

horoskop 4

Gaforrja

Këtë javë do të përqendroheni në negociata dhe komunikim. Mund të jeni të përfshirë në takime dhe diskutime që i përkasin shkallëve të ndryshme të rëndësisë. Mërkuri bën një kthim mbrapa në këtë zonë të njëjtë, kështu që duhet të tregoheni të kujdesshëm për nënshkrimin e marrëveshjeve të rëndësishme ose të kontratave në këtë kohë. Në qoftë se duhet të prisni sinjalin nga Mërkuri atëherë ju duhen rreth tre javë dhe më pas gjërat do të shkojnë më mirë. Me një eklips diellor në këtë sektor, nuk do të jeni  të befasuar nëse një mundësi e papritur ndryshon jetën tuaj në një farë mënyre.

horoskop 5

Luani

Kjo javë mund të jetë shumë e gjallë, sidomos kur bëhet fjalë për çështje të lidhura me vlerat, përdorimin e mençur të burimeve, si dhe aftësive dhe talenteve tuaja. Ndërkohë që ka mundësi për të ecur përpara me planet tuaja, kthimi pas i Mërkurit ju sugjeron që të studioni mundësitë tuaja në tri javët e ardhshme. Një eklips diellor në këtë fushë mund të përkojë me ndryshime në jetën tuaj, kështu që merrni kohën që ju duhet para se të merrni ndonjë vendim të rëndësishëm.

horoskop 6

Virgjëresha

Këtë javë do të shikoni disa ndryshime në jetën tuaj që mund t'ju kënaqin shumë. Në fillim mund të vëreni disa turbulenca pasi eklipsi diellor do të nxisë ndjenjat të enjten. Në të njëjtën kohë, sundimtari juaj, Mërkuri kthehet mbrapa për tre javë. Duke pasur këtë parasysh, mund të jetë mirë të merrni çdo ditë si ju vjen. Përpjekjet për të planifikuar mund të jenë të vështira, sidomos nëse ngjarjet që ndodhin kërkojnë përgjigjen tuaj sa më parë.

horoskop 7

Peshorja

Mund ta gjeni veten në pozitën për të ndihmuar të tjerët përmes këshillave të paanshme ose një krahu për t'u mbështetur. Kjo javë është koha e duhur për të gjetur kohë për veten tuaj. A jeni në pozitën që duhet të jepni gjithçka në këmbim të asgjëje? Kjo është një mundësi e mirë për të krijuar kufij të fortë. Eklipsi i Diellit mund të sjellë një situatë të tillë në vëmendjen tuaj, gjë që kërkon veprim pozitiv nga ana juaj.

horoskop 8

Akrepi

Jeta juaj shoqërore duket gati e ngurtë këtë javë. Mërkuri kthehet të martën, kështu që ju mund të zbuloni se miqtë e vjetër apo edhe flakët e vjetra rikthehen në jetën tuaj. Tre javët e ardhshme mund të sjellin mundësi për ribashkim dhe kompensim. Një eklips diellor të enjten mund të sjellë ndryshime në lidhje me gjendjen tuaj sociale. Çfarëdo që të ndodhë, ju mund të zbuloni se jeni duke nisur miqësi të reja.

horoskop 9

Shigjetari

Dielli është tani në një pjesë dinamike të sektorëve tuaj, duke ju inkurajuar që të ecni përpara me planet tuaja. Mund të zbuloni se një mundësi e papritur mund t'ju çojë në plane të reja në ato momente. Nëse ndodh kjo, ajo mund t'ju lëvizë nga zona juaj e rehatisë. Mund t'ju duhet që të kapërceni ndjenjën e rezistencës në mënyrë që të përfitoni prej saj. Gjërat mund të funksionojnë mirë për ju.

horoskop 10

Bricjapi

A do të dilnit jashtë në botën e egër? Eklipsi i ri diellor këtë javë mund t'ju shtyjë që ta bëni. Eklipset shpesh mund të përkojnë me ngjarje të papritura, kështu që mund t'ju ofrohet një udhëtim lidhur me punën tuaj ose një festë familjare. Ose ju mund të vendosni në mënyrë spontane që të merrni një leksion që ndikon pozitivisht tek ju. Mërkuri kthehet të martën, kështu që mendohuni me kujdes përpara se të merrni një vendim që do t'ju ndryshojë jetën.

horoskop 11

Ujori

Një fokus në zonën tuaj të ndryshimit dhe të transformimit këtë javë, mund të vendos ritmin për pjesën tjetër të vitit. Ndërsa Mërkuri shkon pas në shenjën tuaj, kjo mund t'ju inkurajojë që të merrni në kontroll çdo çështje financiare, e cila ju mbante të mbërthyer. Arsyeja është se, një eklipsi diellor mund të përkojë me një mundësi që nuk do të donit ta humbisni. Një marrëdhënie e rëndësishme mund të kalojnë përmes disa ndryshimeve dinamike, duke i çuar gjërat në një nivel më intim.

horoskop 12

Peshqit

Njerëzit e tjerë mund të kenë një efekt dinamik në jetën tuaj këtë javë, ndoshta më shumë se zakonisht. Kjo do të jetë për shkak të eklipsit diellor në këtë sektor, që mund të përkojë me një çështje dashurie apo një propozimin. Po ashtu, ju mund të josheni nga një partneritet në biznes apo ndonjë bashkëpunim tjetër. Çfarëdo që të ndodhë, mos u nxitoni! Mendoni për këtë me kujdes gjatë tre javëve të ardhshme ose më gjatë dhe pastaj merrni një vendim.

Ja fjalët e para të pasardhëses së Skënderbeut pasi shkeli tokën e Kosovës (FOTO)

Posted: 29 Aug 2016 10:04 AM PDT

Pasardhësja e brezit të katërmbëshjet të heroit kombëtar Gjergj Kastrioti- Skënderbeu Sofie Kastrioti (Sophie Castriota), ka arritur në Kosovë, transmeton "Zeri.info".

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Emanuel Demaj, ka pritur në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinë "Adem Jashari", Sofie Kastriotin.

Demaj tha se është një kënaqësi dhe privilegj i veçantë që në emër të Ministrisë së Punëve të Jashtme të pres stërmbesën e heroit tonë Skënderbeu.

"Është kënaqësi dhe privilegj i veçantë për mua, që në emër të Ministrisë së Punëve të Jashtme të pres në Aeroportin Ndërkombëtar  stërmbesën e heroit tonë Gjergj Kastrioti Skënderbeu",  tha zëvendësministri Demaj.

Ai shtoi se vizita e saj është nder për Kosovën pasi që kjo është hera e parë që Kastrioti viziton Republikën e Kosovës.

Nga ana tjetër Sofie Kastrioti u shpreh tejet e lumtur për vizitën e saj në Kosovë, duke falënderuar zëvendësministrin për pritjen që iu bë në aeroportin e Prishtinës.

"Jam e gëzuar, po ndihem mirë dhe e lumtur për pritjen dhe faleminderit shumë të gjithëve", ishin fjalët e para të stërmbesës së Skënderbeut pas arritjes në Kosovë.

Sofia Kastriota do të jetë mysafire e festivalit tradicional "Hardh Fest" që organizohet në Rahovec për nder të ditës së rrushit.

Image
Image

 

Mesazhi i Migenës për Elvanën do t’ju tregojë lidhjen e fortë të motrave Gjata

Posted: 29 Aug 2016 10:02 AM PDT

019bdfb12a377736062bdd1c2587d9de 31c7a85a0fce1ddb2ab8f5e84b8a3aa0 978be7019fd9b0682dbbf48dca2f2f0d a47a841270d70800f6788f7cada28c76Lidhja e tyre ka ka qenë gjithmonë e veҫantë, edhe pse jetojnë në vende të ndryshme. Motra më e madhe e Elvana Gjatës, Migena, vijon karrierën artistike në muzikën lirike në Gjermani, ndërsa Elvana, siҫ dihet, vijon të këndojë në ҫdo cep të botës ku ka shqiptarë dhe dashamirës të muzikës së saj. Por edhe pse në rryma të ndryshme muzikore, si Migena, ashtu edhe Elvana, e ҫmojnë shumë artin e njëra-tjetrës, aq sa e tregojnë shpesh këtë edhe me miqtë virtualë.

Pak ditë më parë, pasi Elvana ndau me miqtë dy video nga fillimet e saj në muzikë në spektaklin "Ethet e së premtes mbrëma", të gjithë fansat e uruan për kurajën dhe guximin që ka treguar gjatë këtyre viteve për të arritur aty ku është sot.

Pjesë e këtyre mesazheve virtuale është bërë edhe e motra, Migena, e cila, pasi ka ripostuar foton e motrës së vogël, ka shkruar: "…Sepse ti ke lindur për të kënduar dhe për të prekur thellësisht zemrat e njerëzve." Si këngëtare profesioniste e muzikës lirike, më shumë se kushdo tjetër, Migena e di shumë mirë ҫfarë është në gjendje të bëjë e motra sa herë prek zemrat dhe emocionon publikun….

 

Adele refuzon të darkojë me Kim Kardashian dhe Kanye West

Posted: 29 Aug 2016 09:54 AM PDT

kanye-west-kris-jenner-kim-kardashian-dinner-adele-snub-diss-kuwtk-pp--550x348Kim Kardashian mund të ketë shumë miq të famshëm por Adele nuk është njëra prej tyre. Këngëtarja e cila së fundmi ka blerë një shtëpi pranë asaj të Kim dhe Kanye,  nuk dëshiron që të darkojë me çiftin. Edhe pse 28-vjeçarja është një fanse e "Keeping Up With The Kardashians",  refuzoi ftesën e Kris Jenner për të darkuar bashkë me familjen. Sipas një burimi të brendshëm,  60-vjeçarja kishte menduar, se do të ishte gjesti i duhur, që Kim dhe Kanye t'i jepnin një ftesë mirëseardhjeje Adele, pasi bleu shtëpi pranë tyre, por duket se kjo e fundit  "nuk shitet" me këtë ide.

Mjeku shqiptar nga Presheva, pjesë e Formula 1

Posted: 29 Aug 2016 09:46 AM PDT

f1-crash-inline2-550x336Prej disa vitesh, Dr.Teni Kamberi, me origjinë nga Presheva, është pjesë e ekipit të specializuar mjekësor të garave në F1.

Kamberi është bërë faktor në mjekimin e disa pilotëve të famshëm të aksidentuar si Hamilton, Alonso dhe një ditë më parë të Kevin Magnussen, i cili u përfshi në garën e fundit në një aksident mjaft të rëndë.

Nëpër duart e tij kanë kaluar edhe shumë e shumë pilot të tjerë të aksidentuar në garat e Formula 1.   Dr.Teni Kamberi me gjithë modestinë e tij, është një nga ata që lënë gjurmë të pashlyeshme në jetë me veprën e tyre, duke shpëtuar jetë njerëzish.

Ai ka qenë pjesë e stafit mjekësor edhe gjatë Kampionatit të fundit Europian, Euro 2016. Madje ka asistuar edhe në ndeshjen ku pati më shumë shqiptarë se çdo herë tjetër në një ndeshje futbolli, në Shqipëri-Zvicër.

Shoferët, fëmijët me rrip sigurimi, ndryshe gjobë deri 15 mijë lekë dhe heqje patente

Posted: 29 Aug 2016 09:10 AM PDT

cintura-di-sicurezzaNëse nuk vendosni rripin e sigurimit në automjet edhe brenda qytetit, do të përballeni me një sanksion që shkon deri në 15 mijë lekë të rinj. Nëse udhëtoni me fëmijën në makinë, dhe nuk e siguroni në pajisje fiksuese, përveç sanksionit në vlerë monetare, do t'ju hiqet leja e drejtimit për një afat kohor nga 6-12 muaj.

Shefi i trafikut për Tiranën, Taulant Gjoka në një intervistë për "Neës 24" tha se pas hyrjes në fuqi të Kodit Rrugor për disa shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor janë rritur sanksionet, por efekt më të madh ka dhënë lajmi për vendosjen e gjobës për rripin e sigurimit si edhe për pajisjet fiksuese për fëmijët nën 12 vjeç, edhe pse gjobat nuk kanë filluar të aplikohen. Sipas shefit të trafikut, 2 në 7 të aksidentuar rëndë, nuk kanë përdorur rripin e sigurimit, i cili edhe pse nuk mund ta parandalojë aksidentin por minimizojë pasojat e tij.

Kodi i ri rrugor ka përcaktuar qartë se kush duhet të vendosë rripin e sigurisë, gjë që varet nga viti i prodhimit të makinës. Afati për të filluar aplikimin e këtyre sanksioneve do të shtyhet deri në 5 shtator për t'u dhënë mundësi qytetarëve të informohen në lidhje me këto ndryshime.

Me nisjen e vitit të ri shkollor shefi i trafikut bën apel për prindërit që çojnë fëmijët në shkollë që ti sigurojnë në pajisjet fiksuese për të siguruar jetën e tyre.

Duke qenë se numri i aksidenteve rrugore për muajin gusht në krahasim me një vit më parë ka pësuar rritje (megjithëse aksidentet me pasoja të rënda janë ulur), shefi i trafikut Taulant Gjoka, thotë se është i nevojshën sensibilizimi i drejtuesve të mjeteve. Nëse ata zbatojnë rregullat e qarkullimit dhe kanë kulturë në rrugë numri i aksidenteve do të ulet.

 

“Arrin në Kosovë pasardhësja e Skënderbeut” plus 9 more Ferizaj Press

“Arrin në Kosovë pasardhësja e Skënderbeut” plus 9 more Ferizaj Press


Arrin në Kosovë pasardhësja e Skënderbeut

Posted: 29 Aug 2016 08:34 AM PDT

Ka arritur në Kosovë pasardhësja e heroit kombëtar shqiptar, Skënderbeu, Sofie Kastrioti.

Stërmbesa e Skënderbeut është pritur nga përfaqësues të institucioneve të Kosovës dhe kryesuesi i këshillit të HardhFest, Emrullah Spahiu.

Ajo u prit edhe nga përfaqësues të StoneCastle, partnerit gjeneral të festivalit.

Vet Sofia u shpreh shumë e ngazëllyer që po qëndron në Kosovë dhe për faktin se do të jetë pjesë e HardhFest 2016.

"Jam e ngazëllyer dhe shumë e lumtur që jam në Kosovë dhe që do të jem pjesë e HardhFest", u shpreh ajo, transmeton Klan Kosova.

Vdes personi i dytë që u plagos pas incidentit tek Parku i Qytetit

Posted: 29 Aug 2016 08:26 AM PDT

Ka ndërruar jetë Arianit Gashi i plagosuri i dytë pas të shtënave me armë zjarri që ndodhën sot në Parkun e Qytetit në Prishtinë.

Rastin e ka konfirmuar për klankosova.tv, Zëdhënësja e Policisë për Rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti.

Pos Arianit Gashit, jetë ndërroi edhe Eron Agaj.

Viktimat janë plagosur pas një gjuajtje me armë pas një përleshje që ka ndodhur gjatë ditës së sotme tek Parku i Qytetit në Prishtinë.

Zgjatet orari i punës në sektorin e tatimit në pronë

Posted: 29 Aug 2016 07:55 AM PDT

Sektori i tatimit në pronë do të punojë me orar të zgjatur 8:00 – 18:00 deri më 2 shtator, për t'ua mundësuar sa më shumë qytetarëve që t'i shlyjnë obligimet tatimore.

Komuna e Ferizajt njoftoi se Drejtoria e Financave, sektori i tatimit në pronë, prej sot e ka zgjatur orarin e punës nga ora 8:00 deri në orën 18:00, me qëllim që t'u shërbejë qytetarëve që duan t'i shlyejnë obligimet tatimore, sipas Ligjit për faljen e borxheve.
Drejtoria e Financave ua kujton edhe një herë qytetarëve borxhlinj, që të përfitojnë nga falja e borxheve, e cila zgjat vetëm deri më 2 shtator.
Nëse deri në këtë datë nuk shlyhen borxhet e mbetura, qytetarët rrezikojnë që t'u ngarkohen sërish borxhet e falura nga 1 janari 2009 deri më 31 dhjetor 2014, plus ndëshkimet për këtë periudhë.
Orari i zgjatur i sektorit të tatimit në pronë vazhdon deri më 2 shtator.

14102444_1248427088525445_8147883473093163250_n

Ambasada Amerikane kundër dhunës për arritjen e qëllimeve politike në Kosovë

Posted: 29 Aug 2016 07:17 AM PDT

Ambasada e SHBA-ve dënon pa asnjë rezervë përdorimin e dhunës për arritjen e qëllimeve politike në Kosovë, të cilën dhunë e kemi parë ditëve të fundit. Thërrasim të gjithë udhëheqësit e Kosovës që të bëjnë të njëjtën. Demokracia ofron hapësirë për mospajtim dhe madje edhe për protestë. Por, dhuna ndaj policisë, mediumeve, pjesëtarëve të qeverisë dhe qytetarëve të tjerë në asnjë rrethanë nuk është një shprehje e pranueshme e pikëpamjeve politike apo mënyrë për t'u marrë me ankesat nga e kaluara, pa marrë parasysh sa të dhimbshme janë ato. Policia e Kosovës luajti një rol të rëndësishëm dje pasi në pakësimin e dhunës dhe mbajtjen e sundimit të ligjit, dhe ne i përgëzojmë ata për shërbimin e vazhdueshëm që i bëjnë të gjithë qytetarëve të Kosovës.

Në Kosovë mbesin të pazgjidhura çështje serioze por zgjidhja e tyre nuk afrohet pas këtyre protestave të dhunshme. Shumë punë është bërë për të normalizuar marrëdhëniet dhe për të krijuar një shtet bashkëkohor dhe demokratik. Sidoqoftë, dhuna e vazhdueshme politike rrezikon zhbërjen e pjesës së madhe të këtij përparimi. Kosova mund të presë lëvizje drejtë integrimit evro-atlantik vetëm nëse të gjitha palët ripërkushtohen ndaj dialogut paqësor, demokracisë, dhe sundimit të ligjit.

I dyshuari për atentatin që vrau një dhe plagosi një tjetër person në Prishtinë është nga Shqipëria

Posted: 29 Aug 2016 07:15 AM PDT

Burime policore për Express bëjnë të ditur  se i dyshuari që vrau Eron Agajn dhe plagosi Arianit Gashin është shtetas i Republikës së Shqipërisë. Ai është në kërkim të Policisë aktualisht.

Burimet policore kanë bërë me dije se i dyshuar ka afro një vit që është në Kosovë, dhe i njëjti sipas informacioneve fillestare ka pasur një zënkë para dy ditësh me viktimat.

Ai sot dyshohet se e ka kryer atentatin duke i plagosur rëndë viktimat me armë zjarri, plagë këto që morën jetën e Agajt.

Burime policore i kanë thënë Express'it se viktimat kanë pasur disa raste në Policinë e Kosovës.

ARMATOSJA E SERBËVE CIVILË TË FERIZAJT E KOSOVËS, PARA VITIT 1999

Posted: 29 Aug 2016 07:02 AM PDT

(Dëshmi nga shënimet dhe përjetimet e kohës)

Besim Zymberi

-Historia e armatosjes së serbëve vendorë të Kosovës nga shteti Jugosllav e serb, nuk fillon vetëm në fillim të viteve '80-të e '90-të të shekullit të kaluar. Qëllimi i këtij shkrimi është vetëm rikrijimi i pamjes reale të armatosjes kriminale të civilëve serb, nga vetë shteti serb, në periudhën e lartshënuar me qëllim të kryerjes së aktit përfundimtar gjenocidar ndaj shqiptarëve të Kosovës.
Në vitet 1985-86, pushteti jugosllav i atëhershëm, në masë të madhe i monopolizuar nga doktrina çetnike serbe në plan programor dhe kuadrovik, kishte futur në veprim planin për rikthimin "kushtetues" të sovranitetit serb mbi Kosovën.
Strategjia e improvizimit të "dhunimeve" të vajzave serbe nga shqiptarët si dhe disa thyerje varrezash, të cilat bëheshin nga vetë mekanizmat serbe të policisë së fshehtë, kishte për detyrë që ta parapërgatiste terrenin për vënien e Kosovës në një administrim të ri ushtarak e policor serb, gjoja në emër të mbrojtjes së fizikumit serb.
Pas viteve '90-të, kemi pasur deklaratën publike të një koloneli të KOS-it (Kontra Obaveshtajna Slluzhba-shërbimi sekret i ushtrisë jugosllave), i cili haptas i ka treguar botës se të gjitha ato veprime të atëhershme antishqiptare, ishin projektuar dhe ekzekutuar nga shërbimet sekrete serbe, ushtarake e policore.
Autori i këtij teksti, mban mend se që në gjysmën e dytë të viteve të tetëdhjeta, serbët ferizajas "protestonin" në rrugë, të udhëhequr nga shoqatat kriminale serbe "Lëvizja Serbe e Rezistencës" (Srpski Pokret Otpora), "Bozhur" dhe "Bolja Buduqnost", përndryshe, organizma të krijuara dhe të kontrolluara nga UDB-ja, në bazë të urdhëresave të kreut shtetëror serb, të cilat kërkonin haptas deportimin dhe vrasjen e shqiptarëve, nën maskën e, gjoja, rrezikut nga ta. Dëshmitë e mëvonshme të liderëve të këtyre organizatave kriminale, Bogdan Kecman, Miroslav Sholleviç, Kosta Bullatoviç etj., janë dëshmi autentike të përfshirjes së vetë Serbisë në nivel institucional-shtetëror, në organizimin e veprimeve të tyre.
Ndodhte kjo në kohën kur shqiptarët nuk kishin kurrfarë pushteti ekzekutiv në Kosovë, veçanërisht në planin e sigurisë. Qysh atëherë, madje edhe gazetarët serbë të RTP-së së atëhershme, intervistonin natën serbë të fshatrave ferizajase, që bënin "rojë" të armatosur, gjoja për mbrojtje ndaj shqiptarëve. Madje ata tregonin edhe armët e tyre, të cilat i kishin marrë në mënyrë transparente nga organet e tyre shtetërore raciste, diskriminuese, ndërkohë që shqiptarëve u konfiskoheshin edhe thikat e bukës.
Në vitin 1987, Kryesia e Jugosllavisë, me propozim të gjeneralëve serbë, kishte ndryshuar platformën organizative dhe strukturore të Armatës Popullore të Jugosllavisë, nëpërmjet strategjisë së re të organizimit të saj. Më e rëndësishmja në këtë ndryshim ishte se për herë të parë, ushtrisë jugosllave i jepej e drejta të ndërhynte ushtarakisht edhe në çështjet e brendshme të Jugosllavisë. Krahas këtij ndryshimi organizativ, vazhdoi fushata serbe e serbizimit të institucioneve jugosllave dhe të atyre të republikave e krahinave, nëpërmjet një qasjeje revolucionare mitingoiste të ndërrimit të kuadrove, në emër të njëfarë "Revolucioni Antiburokratik"…

OFENSIVA ANTISHQIPTARE E KISHËS SERBE DHE AKADEMISË SERBE TË SHKENCAVE E ARTEVE
Pas vdekjes së Titos, në vitin 1982, rishfaqet në skenë zëshëm Kisha Serbe. Një letër e 21 priftërinjve serbë, dërguar organeve më të larta të Kishës Serbe dhe organeve shtetërore të ish Jugosllavisë e Republikës së Serbisë, haptas kërkonte "mbrojtjen e qenësisë shpirtërore e biologjike serbe në Kosovë", nga rreziku shqiptar! Bartës së kësaj letreje-platformë, ishin krerët e lartë të Kishes serbe, Atanasije (Jeftiç) Irinej (Bulatoviç) Amfiloje (Radoviç) etj.
Po ashtu, zyrtarisht Kisha Serbe, në mesin e vitit 1985, kishte dalë me platformën shoviniste për "Ngritjen dhe rizgjimin e vetëdijes nacionale serbe". Në të njëjtën kohë, me platformën e njëjtë kishin dalë edhe organizatat serbe të Kosovës, "Bozhur", "Bolja buduçnost", "Srpski Pokret Otpora" etj.
Krahas Kishës serbe, shpërfaqjen publike të platformës për "bashkimin e serbëve në një shtet" e bënë edhe akademikët e figurat tjera serbe me ndikim, me në ballë Dobrica Çosiçin, të pasuar edhe nga Vuk Drashkoviç, Matija Beçkoviç, Radomir Samarxhiç, Brana Crnçeviç etj. Ky i fundit, mbahet mend në vitet 90-të të shekullit 20-të, të ketë thënë që: "Serbët, gjithçka bëjnë në emër të zotit, madje edhe vrasin në emër të tij!"
Ndërsa, në vitin 1986, SANU (Srpska Akademija Nauka i Umetnosti), bëri publik Memorandumin racist, nëpërmjet të të cilit, duke i akuzuar shqiptarët për fashizëm, reinkarnoi projektin Çubriloviçian, Garashaninian e Andriçian, për Serbinë e Madhe, me synim të riaktivizimit të mekanizmit të spastrimit të tokave serbe (siç i quante ajo) nga jo serbët, e veçanërisht nga shqiptarët.

ÇARMATOSJA E MBROJTJES TERRITORIALE TË KOSOVËS DHE SERBIZIMI I PLOTË I SAJ
Në vitin 1988, në fazën finale të suprimimit të kompetencave kushtetuese të Kosovës, në formë të heshtur, Serbia, nëpërmjet Ministrisë Federale të Mbrojtjes dhe APJ-së, do ta çarmatoste edhe të ashtuquajturën, Mbrojtje Territoriale e Kosovës, e cila përbëhej nga shumica shqiptare e rezervistëve të ushtrisë. Këta rezervistë, qenë detyruar atëherë të dorëzojnë madje edhe rrobat ushtarake. Krahas çarmatosjes formale të shqiptarëve, bëhej armatosja një etnike e serbëve vendorë. Sa për ilustrim, Ministri jugosllav i Mbrojtjes, Veljko Kadijeviç, në vitin 1990, do të merrte vendim edhe për çarmatosjen e Mbrojtjes Territoriale në të gjitha republikat e Jugosllavisë përfshirë edhe Krahinën e Vojvodinës, në të njëjtën kohë duke armatosur fshehurazi serbët civilë në të gjitha ato territore.
Një serb nga një fshat i komunës së Vitisë, ka deklaruar më vonë se qysh në vitin 1988, rezervistët ushtarakë serbë, ftoheshin në "ushtrime" ilegale ushtarake, për të cilat nuk dinin asgjë organet e atëhershme kosovare, edhe ashtu të papushtetshme faktikisht. Sipas atij serb nga Kllokoti, në të tilla ushtrime, nga komandantët legalë të ushtrisë serbe, kërkohej nga serbët vendorë rezervistë, që në luftën e re me shqiptarët, këta të fundit duhej të masakroheshin deri në djepa.
Autorit të këtij teksti, një serb i Kamenicës, në dhjetorin e vitit 1998, në Burgun e Gjilanit, ia ka treguar një përvojë personale të vitit 1988. Ai pohonte se në tetor apo nëntor të vitit 1988, kishte marrë pjesë vetë në një lloj të veçantë të ushtrimeve ushtarake, në të cilat merrnin pjesë vetëm serbët. Në atë ushtrim, paskësh qenë edhe një funksionar i lartë serb i Komitetit të atëhershëm të LK-së së Kosovës, po ashtu epror i lartë ushtarak, rezervist. Serbi i Kamenicës, tregonte se në ato ushtrime, para tyre kishin qenë të vendosur disa djepa, me shqiponja të vizatuara në ta. Nga ai funksionari i lartë serb, rezervistët paskan qenë të urdhëruar të nxjerrin bajonetat dhe t`i thernin fëmijët në ata djepa. Serbi nga Kamenica, rrëfente të kishte kujtuar se bëhej fjalë për fëmijë të vërtetë shqiptarë dhe se e kishte respektuar urdhrin e eprorit të tij. Kishte dalë se në ata djepa, kishte kukulla të improvizuara si bebe shqiptare. "Nëse nuk i therim shqiptarët kështu edhe në djepa, nuk do të mund ta mbajmë Kosovën"- paskësh thënë ai funksionari i lartë serb.
Rrëfimi i treguar më lartë dëshmon më së miri, se Serbia, në nivel shtetëror institucional, vazhdimisht ka përpunuar elaborate gjenocidare, për t`i ekzekutuar në momente te volitshme.
Në të vërtetë, e vetmja doktrinë tradicionale e pandryshueshme, e politikës institucionale serbe, gjatë shekujve të kaluar, ka qenë kryerja e gjenocidit të plotë kundër shqiptarëve. Fatkeqësisht, jo vetëm shqiptarët ishin cak i gjenocidit serb, ndërsa vitet e nëntëdhjeta, dukej se e motivuan Serbinë që të bëjë përpjekjen e fundit gjenocidare, duke kujtuar se unifikimi i mëtutjeshëm i Evropës, mund ta pengonte në synime të tilla në të ardhmen.`

ARMATOSJA E FËMIJËVE SERBË PAS VITIT 1990
Në fillim të viteve të nëntëdhjeta, armatosja ilegale serbe, filloi të bëhej në formë transparente, në drejtim të krijimit të panikut te shqiptarët. Pas vitit 1990, kur policia e Kosovës ishte spastruar etnikisht në dëm të shumicës shqiptare, pothuaj të gjithë serbët e aftë të moshës mbi tetëmbëdhjetë vjeç, por jo pa e kryer shërbimin ushtarak, e deri në moshën 55 vjeç, ishin radhitur në strukturat aktive ose rezervë të policisë serbe. Kjo ishte një formë transparente e armatosjes së njëanshme të serbëve vendorë.
Por, në vitin 1996-97, sipas deklaratave të arritura atëherë në organet e subjekteve shqiptare të Ferizajt, kishte filluar një strategji e re e armatosjes së serbëve vendorë. Tani, në programin shtetëror të armatosjes ishin vënë madje edhe fëmijët serbë mbi moshën 14 vjeç si dhe ishin caktuar komandantët lokalë serbë të rajoneve të qytetit të Ferizajt dhe të fshatrave përreth. Kështu, secili nga serbët do të armatosej me pushkë automatike, ndërkohë që pushkët e dedikuara për fëmijët serbë mbi moshën 14 vjeç, do të duhej të ishin në mbikëqyrje të prindërve apo të komandantëve lokalë. Për çdo të pestin serb u nda nga një pushkëmitraloz i lehtë, ndërsa për çdo të njëzetin serb lokal, u nda nga një mortajë dore. Natyrisht, këto përcilleshin edhe me trajnime aktive dhe me prova të njëmendta në shkrepje. Po ashtu, për secilin nga serbët e rritur, nëpër deponi të veçanta sekrete, ishin ndarë edhe nga pesë bomba.
Tërë kjo armatosje e serbëve vendorë civilë, ndodhte në kushte të një "paqeje" të kushtëzuar, gjatë së cilës, ndaj shqiptarëve përdoreshin format më çnjerëzore të terrorit shtetëror, me qëllim të çarmatosjes totale. Paralelisht, serbët lokalë zinin vendet e punës së shqiptarëve të përzënë si dhe shpërbleheshin me mallra të grabitura nga bizneset shqiptare.
Në burgjet e Kosovës, në vitet e nëntëdhjeta, veçanërisht pas vitit 1996, mbaheshin edhe shumë serbë lokalë, të cilët, nën ndikimin e rakisë, kryenin akte të shëmtuara krimi ndaj njëri-tjetrit, si pasojë a armëve të shumta që kishin nëpër duar dhe imunitetit shtetëror në përdorimin e tyre. Nuk është e parëndësishme të thuhet, edhe për krime të rënda brenda llojit, serbët lokalë mbaheshin fare shkurt në burgje. Mbase shteti serb synonte të promovonte karakterin vetëm antishqiptar të projektit të tij, duke lënë të nënkuptohej se krimet e tilla të serbëve brenda llojit, ishin vetëm dëme kolaterale, që nuk duhej të guxonin të cenonin përgatitjen shpirtërore të serbëve vendorë, për përqendrim të skajshëm kundër çdo gjëje që ishte shqiptare!
Sipas deklaratave të serbëve vendorë atëherë, kishte instruksione nga komandantët serbë që në raste festash, ditëlindjesh, apo përcjelljesh për ushtri, të shtihej me armë në mënyrë kolektive. Në të vërtetë, kjo bëhej për t'i frikësuar shqiptarët. Në orgji të tilla të shtënash, vëreheshin edhe shumë fëmijë serbë me armë.
Në vitet 1998-1999, u zbatua efektivisht plani shtetëror serb për përfshirjen e civilëve serbë të Kosovës, në fushata terrori e masakrash kundër bashkëqytetarëve e fqinjëve të tyre. Kishte një strategji që të bëheshin mobilizimet e përkohshme të strukturave rezervë të policisë, në të cilat, siç e thamë më herët, ishin përfshirë të gjithë serbët e rritur e të aftë deri në moshën 55 vjeç. Në mobilizime të tilla, serbët vendorë, në uniforma policie, dërgoheshin për të ushtruar dhunë në rajonet më larg vendbanimeve të tyre. Serbët e Ferizajt do të dërgoheshin në Mitrovicë, Gjakovë, Pejë etj, ndërsa në distancë të njëjtë dërgoheshin serbët e atyre vendbanimeve.
Një strategji e tillë e zhvendosjes, bëhej për pamundësim të identifikimit individual të kriminelëve dhe për të krijuar opinionin e një mentaliteti të detyrimit të secilit serb të përfshihej në zhdukjen e kulturës shqiptare, si e vetmja mundësi e mbajtjes së Kosovës nën pushtim.
Në fushata të tilla, serbët vendorë vrisnin shqiptarët dhe ua vidhnin pasuritë.
Një serb i vjetër nga Cërnica e Gjilanit, i ka treguar autorit të këtij shënimi në Burgun e Gjilanit, se djali i tij i dërguar për shërbim në Vushtrri, kishte sjellë plot një kamion me orendi e gjëra të ndryshme të vjedhura nga shqiptarët, pas masakrimit, apo deportimit të tyre.
Përfshirja aq e gjerë dhe mentalisht shumë e thellë, e serbëve civilë në fushata terrori, pastaj armatosja e tyre në shkallë të qindpërqindtë, edhe në periudhat kur nuk kishte luftë si dhe përgatitja e tyre psikike për gatishmëri që shfarosja e shqiptarëve të bëhej deri në djepa, dëshmon katërçipërisht se Shteti serb, fushatën gjenocidare të fundit, nuk e kishte projektuar bazuar vetëm mbi përdorimin e fuqisë shtetërore ushtarake. Ky projekt ishte i degraduar deri në dimensionin e tmerrshëm të ngulitjes shpirtërore të idesë për shfarosjen e shqiptarëve, tek secili serb, përfshirë edhe fëmijët…!

Bëhet inaugurimin e fillimit të punimeve të rrugës Gorancë – Glloboçicë

Posted: 29 Aug 2016 06:27 AM PDT

Banorët e zonës së Hani i Elezit, Gorancës dhe Glloboçicë do të përfitojnë nga projekti për asfaltimin e rrugës që lidhë këto vendbanime.

Me këtë rast Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë, Kryetari i komunës së Hanit të Elezit Rufki Suma dhe kryetari i komunës së Kaçanikut Besim Ilazi në fshatin Gorancë bënë inaugurimin e fillimit të punimeve të rrugës Gorancë – Glloboçicë.

Ky inaugurim paraqet vazhdimin e aktiviteteve të shumta të Ministrisë së Infrastrukturës në përmirësimin e infrastrukturës rrugore, që ndikon në ngritjen e kualitetit të jetës së qytetarëve, zhvillimin ekonomik dhe lëvizjen e lirë të njerëzve dhe mallrave tha Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku .

14191742_10209146906903448_1605461693_o

Ai tha se ka qenë kërkesë e Kryetarit të komunës së Hanit të Elezit Rufki Suma dhe Kryetarit të komunës së Kaçanikut Besim Ilazit që kjo rrugë të vendoset në prioritetet e tyre të zhvillimit të infrastrukturës publike dhe unë urojë banorët e dy komunave dhe fshatrave që do të përfitojnë nga ky projekt tha z.Zharku.

Ndërsa për kryetarin e komunës së Hanit të Elezit Rufki Suma kjo rrugë paraqet ndër segmentet më të rëndësishme të komunës së Hanit të Elezit. Për kryetarin Suma kjo rrugë jo vetëm që do të lidhë dy fshatra atë të Gorancës dhe Glloboqicës por do të lidhë dy komuna të Hanit të Elezit dhe Kaçanikut por edhe dy pika të rëndësishme kufitare që lidhin Kosovën dhe Maqedonin. Andaj rëndësia e kësaj rruge mundë të vlerësohet si rrugë strategjike për interes të vendit.

Të njëjtit mendim ishte edhe kryetari i komunës së Kaçanikut z.Besim Ilazi i cili tha se tha se përveç karakterit të një projekti të infrastrukturës publike kjo rrugë do të ketë ndikim të rëndësishëm edhe në nxitjen e zhvillimit ekonomik të kësaj ane të të dy komunave.

Inaugurimin e fillimit të punimeve të rrugës Gorancë – Glloboçicë për komunën e Hanit të Elezit është bërë në një ditë të shënuar, 29 Gushtin "Ditën e Dëshmorëve" të Hanit të Elezit.

Pjesëmarrësit në inaugurimin e fillimit të punimeve Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë, Kryetari i komunës së Hanit të Elezit Rufki Suma dhe kryetari i komunës së Kaçanikut Besim Ilazi me këtë rasst bënë homazhë të Varrezat e Dëshmorëve në Puset e Nikës,

Realizimi i këtij projekti në vlerë 688 mijë e 381 euro do të financohet në tërësi nga Ministria e Infrastrukturës. Gjatësia e kësaj rruge do të jetë 5.28 kilometra.

Një muaj paraburgim shtetases së Serbisë për vrasjen e 90 vjeçares

Posted: 29 Aug 2016 06:16 AM PDT

Gjykata Themelore në Ferizaj, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Ferizajt , duke i caktuar masën e paraburgimit prej një (1) muaji të pandehurës N. N shtetase e Serbisë.

E pandehura N.N dyshohet se me datë 27.08.2016, me qëllim të përfitimit të dobisë pasurore, ka  privuar nga jeta,tani të ndjerën D.N nga Komuna e Shtërpcës e moshës 90 vjeçare.

Me këto veprime e pandehura N.N. dyshohet se ka kryer veprën penale ,vrasje e rëndë nga neni 179 paragrafi 1 nën paragrafi 1.4 dhe 1.6 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës.

Gjyqtari i procedurës paraprake i Departamentit për Krime të Rënda, ka aprovuar kërkesën e prokurorit të shtetit për caktimin e masës së paraburgimit ndaj të pandehurës N.N, konform nenit 187 paragrafi 1 nën paragraf 1.2 pika 1.2.1 dhe 1.2.2 të Kodit të Procedurës Penale të Republikës së Kosovës, dhe i është caktuar masa e paraburgimit në kohëzgjatje prej një (1) muaj, dukë filluar nga data e arrestimit 27.08.2016 dhe do të zgjas deri më 26.09.2016 në ora 16.00.

Thoni lamtumirë kollit, kelbazës dhe pastroni mushkëritë me këtë recetë popullore

Posted: 29 Aug 2016 04:40 AM PDT

Kjo recetë është jashtëzakonisht efektive për trajtimin e kollit të vazhdueshëm, e gjithashtu është njëqind për qind natyrale dhe e sigurt për t'u përdorur nga fëmijët dhe të rriturit.

Karotat janë shumë të shëndetshme për personat me diabet, si dhe tek persona që vuajnë nga shtypja e lartë e gjakut, transmeton Telegrafi.

Çfarë i bën karotat të shëndetshme për njeriun?

– E përmirësojnë imunitetin

– E përmirësojnë shëndetin kardiovaskular

– E ulin kolesterolin

– Parandalojnë kancerin

– I zvogëlojnë aknet

– Përmbajnë kalcium, gjë që e përmirëson tretjen

– Janë burim i shkëlqyeshëm i vlerave ushqyese të cilat janë të nevojshme për një lëkurë të bukur dhe të shëndetshme

Përbërësit:

– Gjysmë kilogrami karote

– Pak ujë

– Tri deri katër lugë gjelle mjaltë organike

I qëroni karotat dhe i zieni derisa të zbuten. Lëngun e fituar nga zierja e përzieni me karote.

Pastaj, i shtoni lugët me mjaltë në tasin ku gjendet lëngu i karotës.

Produktin e fituar e vendosni në një vend të ftohët dhe e përdorni si shurup, nga tri deri katër lugë gjelle në ditë.

Shurupi do ta eliminoj mukozën në mushkëri dhe do ta zbusë kollin menjëherë!

“Rugovasit” marrin përsipër sulmin tek shtëpia e Mentor Shalës

Posted: 29 Aug 2016 04:04 AM PDT

Rugovasit sërish kanë marrë përsipër sulmin ndaj shtëpisë së Mentor Shalës. Dërguesi, me emrin e njëjtë ka dërguar një email në redaksinë e Telegrafit, ku thuhet se marrin përsipër sulmin ndaj drejtorit të RTK-së, Mentor Shala.

Email adresa me të njëjtin emër ka marrë përsipër edhe sulmin ndaj Kuvendit të Kosovës, Murat Mehës, RTK-së dhe tash kundër drejtorit të RTK-së. Në email thuhet se sulmi ndaj Shalës ishte veç paralajmërim dhe nëse nuk jep dorëheqje nga RTK-ja, jeta e tij është në rrezik.

Lexoni të plotë njoftimin e tyre:

"Sulmi ndaj Mentor Shals ishte vec paralajmerim. Nese ai njeri nuk jep meniher dorheqje pej RTKs, jeta e tina esht ne rrezik.

Aj njeri e ka ba rtkne televizion qe ia man anen veq qeverise.

Ai nuk po e qet opoziten veq pse po flet kundra demarkacjonit. Sidomos Vetvendosjen ku ia ka ndalu edhe ivtervisten qe ka pas me majt.

I bejm thirrje qeverise me na marr seriozisht dhe mos me e ba demarkacionin, para se me pas viktima" (sic). /Telegrafi/

5 Postimet e fundit nga faqja partnere

Piano Music to Relax - "Fields of Green" - Soft, Calm, Relaxing Piano Music by Serenity_Studio

Merrni njoftime për çdo postim të ri

Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript!